Game music

Hudba a zvuk jsou pro oblast gamingu významotvornými prvky – jejich rolí je přenášet atmosféru a vytvářet emocionální pouto s hráčem. Oproti sféře filmu a komerční tvorbě zde hudba nabízí více možností pro překvapení, kreativní kombinaci a vytváření nových emocí a situací. S dlouhým herním časem, kreativním projevem hráče a žánrovou rozmanitostí hry skladatelům poskytují prostor pro experimentování a inovace.

 

Proces vývoje hudby závisí na typu hry, její konstrukci a vybraném hudebním žánru. Skladatelé dále hledají základní stavební hudební prvek a celkový sonic-branding. Samotnou realizaci specifické hudební dramaturgie předchází důkladná znalost hry, porozumění její technické stránce či napojení se na herní komunitu. Inspiraci přináší také konkrétní příběh hry či vcítění se do perspektivy jejích hráčů. Rozhodující roli v tvůrčím procesu atmosféry má určitě žánr –  identitní symbióza hudby a zvuku může hráče zcela pohltit. Výběr konceptu sonic-brandingu je rozhodující, ať už ve své jednoduchosti nebo rozmanitosti odpovídající hernímu konceptu.

 

V českém herním prostředí patří hudba ke klíčovým aspektům úspěchu her. Její prezentace se v Česku rozvíjí, ať už prostřednictvím jednotlivých koncertů, vydaných soundtracků či alb nebo vývoj formátů, které pomáhají i propagaci do zahraničí. Pro české tvůrce představuje gamingová hudba výzvu pro transformaci do mezinárodního prostředí i rozvoj týmové práce, manažerského zázemí či produkčních procesů.

 

 

Očekávaný rozvoj VR a AR a propojení světa filmu a her poskytují hudební tvorbě inspiraci a gaming se pro hudební scénu jeví jako nejperspektivnější audiovizuální žánr.

 

 

Alexandr Smutný

spoluzakladatel Soundsgate, zakladatel Music Academy Prague, člen kapely Jelen, zakladatel Composers Summit Pragu

More articles

Game image - Infinite Universes opening at the MENT Ljubljana

Infinite Universes opening at the MENT Ljubljana

Info

Czech centre Wien and SoundCzech present the exhibition “Infinite Universes” opening at the MENT Ljubljana Festival. 21.2.2024 – 18:30 Kino Šiška (1 st floor) Trg prekomorskih brigad 3, 1000 Ljubljana, Slovinsko   Opening Words: Ph.D. Jiří Kuděla, Ambassador of Czech Republic in Slovenia Márton Náray, Head of SoundCzech   The exhibition is open until 23 […]

Read more
Game image - Gaming in Czech Center New York

Gaming in Czech Center New York

Info

Date of event: March 25, 2024   The Bohemian National Hall hosted events related to the European Gaming Industry. First, a “Euro Games Creative Panel” took place, organized by Czech Center New York, in collaboration with CzechInvest, Consulate General of the Czech Republic in New York and EUNIC NY, and followed by the exhibition opening […]

Read more
Initiators and organizers
Logo - Česká centra Logo - Visiongame

Support of
Logo - PPF Foundation

Partners
Logo - alza.cz Logo - GDA Logo - GDS Logo - Prusa Reasearch Logo - Soundsgate

Media partners
Logo - Radio Prague International Logo - Visiongame